6. týden těhotenství

Vaše děťátko (ještě embryo) se vyvíjí a roste velmi rychle. V tomto období už může měřit přibližně 2 až 4 mm, srdíčko mu vesele bije a začínají se mu vyvíjet všechny orgány.

I proto je toto období těhotenství velmi citlivé na jakékoliv nepříznivé faktory. To znamená, že budoucí maminky by se měly stranit alkoholu, kouření nebo jiných drog. Mohou totiž velmi vážně poškodit vašemu drobečkovi.

Co se týče kávičkařů, jsou zde dvě strany názorů. Podle mnoha studií není bezpečná ani káva, která je prý schopna způsobit potrat nebo vyvolat předčasný porod. Druhá strana tvrdí, že pozdější studie potvrdily, že káva v mírných množstvích není vůbec škodlivá, ani pro těhotné, ani pro jejich děti. Nejnovější studie se shodli, že káva je škodlivá pro maminky, které vypijí více než dva šálky průměrně silné kávy denně: konzumace kávy souvisí s narozením menších dětí! Je dost pravděpodobné, že jste již začali jemně nabírat na váze. Vaše věci vám mohou být těsněji kolem boků, bříška a také prsou, které se začínají zvětšovat a cítíte v nich napětí. Pokud však trpíte nevolnostmi, je zřejmé, že v tomto období dokonce zhubnete. Nebojte se, není to nic neobvyklého! Pro vaši útěchu: nevolnost je znakem, že těhotenství se stabilizovalo!

10 tipů na potlačení nevolnosti: začínají den pomalu, pochutnají si na oblíbeném ovoci, oddychuj, udělej si akupresuru nebo akupunkturu, přivoň k čerstvým vůním, diskutuj o společných problémech a hlavně pij dostatek tekutin.

Kromě spavosti, nevolnosti, náladovosti a častého močení, které jsme již zmínili, vás také může začít pálit žáha a trápit zácpa. Lidová moudrost říká, že pokud maminku pálí žáha – narodí se jí vlasaté miminko. Bohužel, nezakládá se to na pravdě, neboť minimálně v 50% přijde na svět malý inspektor Kojak. Většina žen navštíví svého lékaře – porodníka kolem šestého až desátého týdne. Tato první návštěva by měla být nejdelší. Váš gynekolog by se měl zajímat o vaše předchozí zdravotní problémy, alergie a léky, které berete, průběh předcházejících těhotenství, případně potraty nebo o porod mrtvého miminka.

Zeptat by se měl i na komplikace, které dokážou vaši těhotenství ohrozit, jako je například krvácení, vysoký tlak, bolest hlavy a podobně. Na nic nezapomeňte a nic nevynechejte! Vše je velmi důležité, aby se lékař mohl připravit na možné komplikace, doplňkové vyšetření a testy.

You must be logged in to post a comment Login