Co byste měli vědět o těhotenských testech?

Těhotenský test

Obáváte se, že můžete být těhotná? Nebo si to naopak toužebně přejete?! Odpovědí na vaše otázky vám může být spolehlivý těhotenský test!
Dnes vám v naší rubrice “Chceme miminko” přinášíme přehled všech informací, které vás mohou o těhotenských testech zajímat:
na jakém principu pracují, jak je rozdělujeme, zda používáme …
Jak testy fungují?

V těle ženy se od začátku těhotenství začíná produkovat těhotenský hormon hCG (human Chorionic godanontropin), který je vylučován vajíčky po uhnízděn.
Těhotenské testy jsou založeny na potvrzení přítomnosti těhotenského hormonu hCG, na což je zapotřebí vzorek čerstvého moči. Pokud je jeho hladina v něm dostatečně vysoká na to, aby ji test zaregistroval, test vyjde pozitivní a objeví se na něm 2 pásky. Pokud je negativní, objeví se jen jeden pásek. Pokud se neobjeví nic, test nebyl správně proveden.

Nejlepší je ranní moč!
Kvalitní těhotenský test se dá použít i běžně během dne, ale nejlépe test vyjde ráno, když je moč silně koncentrovaný (hormon hCG se do něj vylučuje právě během noci, a tak je jeho hladina v něm hned z rána nejvyšší). Zkouška by proto neměl “splést” a dokáže spolehlivě stanovit těhotenství. Netřeba proto čekat až na termín menstruace.
Najmama.sk doporučuje:

Pokud chcete mít 100% jistotu o výsledku testu, počkejte co nejdéle, tedy přece jen do termínu menstruace. Pokud se nedostaví a vy předpokládáte, že byste mohla být těhotná, následující den si udělejte test.

Často se totiž stává, že žena si udělá těhotenský test tak jak je uvedeno na krabičce – některé udávají již pátý den po pohlavním styku.
Pro nízkou hladinu hormonů hCG však může zkouška vyjít falešně negativní, ačkoli k oplodnění došlo. Při zopakování testu např. o dva týdny již vyjde pozitivní, protože je v moči již dostatečně vysoká hladina hormonu hCG k jeho určení.

Citlivost testů
Citlivost těhotenských testů vyjadřuje, od jaké hladiny hormonu hCG v moči je konkrétní test schopen prokázat těhotenství. Hormon hCG se měří v tisících jednotek (mlU) na mililitr (ml) moči. Těhotenské testy pro domácí použití jsou schopny “vyhledat” hormon HCG od hladiny 20, 25 mIU / ml – ty jsou určeny na brzkou diagnostiku po 3 – 5 dnech po oplodnění. Klasický těhotenský test má citlivost kolem 100mIU/ml.

Při koupi je proto nutné si všímat doporučení od kdy je vhodné test použít a také jeho citlivost. Údaj musí být viditelně uveden na obalu.

Jaké máme testy?
Základní dělení testů je, jak jsme již zmiňovali, případně období jejich použití: po 3 – 5 dnech od oplodnění, až po samotné vynechání menstruačního cyklu. Testy se prodávají ve dvou provedeních: buď jako proužek – pásek, který se ponoří do tekoucího proudu moči, nebo jako zkušební kazeta s malou pipetou, pomocí níž se do určeného otvoru nakape několik kapek čerstvého moči. Výsledek je jasný do několika minut.
Vždy postupujte přesně podle návodu na krabičce zkoušky, vyhnete se tak zbytečným nedorozuměním. Většina testů má přesnost na 97% až 99%.
Jejich použití je velmi jednoduché, bezpečné a rychlé! Testy jsou baleny jednotlivě v ochranném obalu odolném proti vlhkosti či jinému znehodnocení, takže by se nemělo stát, že vám v lékárně vydají nějak poškozený test.

Těhotenské testy jsou určeny k jednorázovému použití.
Cena
Je různá, záleží od výrobce. Rozmezí se pohybuje zhruba od 1,50 € – do 10 €. Výběr je skutečně jen na vás. Některé balení obsahují hned dva testy, finančně jsou tedy výhodnější. Levnější také vyjde test ve formě proužku. Těhotenský test ve formě testovací kazety je sice dražší, ale zato přesnější a spolehlivější. Dostanete ho zakoupit již od 3 €.

Doufáme, že jsme vám dnešním příspěvkem pomohly zorientovat se ve spleti nabízených těhotenských testů a ten váš vyjde přesně podle vašich očekávání …!