I muži budou mít svůj “těhotenský” test

Těhotenský test pro muže ????

Chtěli byste zplodit miminko a nedaří se vám? Máte obavy, že zřejmě něco není v pořádku? Na to, abyste se dozvěděli, zda je váš partner schopen počít dítě již nebudete muset absolvovat složité vyšetření u odborníků. Američtí vědci vynalezli test pro muže, díky kterému můžete zjistit, jak je na tom s plodností za pár minut av teple vašeho domova.

Když je jich málo
Jednou z nejčastějších příčin mužské neplodnosti je malé množství spermií v ejakulátu, respektive malé množství zdravých a pohyblivých spermií. Celkově se dá říci, že zdravý muž má v jednom mililitru ejakulátu alespoň dvacet milionů spermií. Samozřejmě, čím více, tím lépe. Čím je jejich méně, tím je menší šance oplodnit vajíčko a tím pádem i počít dítě.

Na bázi proteinu
Speciální sada určená k testování mužské plodnosti v domácnosti, která byla vyvinuta vědci z University of Virginia funguje podobně jako těhotenský test. Podstatou je odhalení speciálního proteinu – nazvaného SP-10 protein, který se nachází v hlavičce každé spermie. Díky tomuto proteinu – jeho hodnotám, lze velmi přesně určit, zda je množství spermií ejakulátu v normě nebo ne.

Je pro všechny?
I když se jistě najdou zvědavci, kteří budou zkoušet svůj stav spermií, přestože nevědí, zda mají problémy s oplodněním ženy, odborníci vědí velmi dobře pro koho je test v první řadě určen. Vedoucí skupiny vědců lékař John Herr tvrdí: “Test je určen především párům, které se delší dobu bez úspěchu pokoušejí zplodit dítě a mají podezření na neplodnost jednoho z nich.”

Vysoká spolehlivost
Měření plodnosti tímto rychlým a jednoduchým testem se přitom dá použít u všech věkových kategorií mužů a dosahuje velmi vysokou přesnost. Odborníci tvrdí, že ve srovnání s laboratorními postupy při hodnocení spermiogramu dosahuje až 96-procentní spolehlivost.

Co umí test ukázat?
Vizuálně je test prý podobný těhotenskému testu. Jsou na něm řádky, které mění barvu podle počtu spermií na mililitr. Pokud je množství spermií v pořádku, tak se podobně jako v případě těhotenství objeví dva proužky. V případě, že se objeví jeden proužek při čísle pět, znamená to, že ejakulát dotyčného obsahuje jen asi pět milionů spermií v mililitru ejakulátu. V případě, že jejich je ještě méně, nezobrazí se na testu žádný proužek.

On nebo vy?
Nuže, a pokud se ukáže, že s ním je všechno v pořádku, měli byste pouvažovat nad odborným vyšetřením vy. Možná je chyba někde u vás a čím dříve se vyřeší, tím lépe. Tento speciální test ví partnerům, kteří plánují založit rodinku, napovědět tedy i to, na straně koho je problém. Po posouzení americkou Agenturou pro potraviny a léky by se měl rychle dostat na trh, a to nejen americký, ale i evropský. Takže pravděpodobně již do konce roku ho budeme mít iu nás. Předpokládaná cena by měla být kolem 33 eur .

Třeba jít k lékaři?
Kromě vhodné pomůcky na zjištění stavu plodnosti páru je test vhodný i jako přesvědčovací metoda, že je skutečně nutné navštívit s problémem odborníka. Muži si totiž nejednou velmi neradi přiznávají, že by chyba mohla být i na jejich straně a ještě těžší je jejich přimět k návštěvě lékaře, který může problém vyřešit. Zejména v případě, že se neobjeví žádná čárka na testu, je to skutečně nezbytné. V budoucnu by tento test měl sloužit také k ověření fungování mužské hormonální antikoncepce, a tak žena bude vědět, zda se má chránit, nebo je dostatečně chráněna z mužovy strany.

Pozor na nadváhu
A víte o tom, že nadváha a obezita je velmi silným zabijákem spermií? Pokud má váš partner nějaké ty kila navíc a chcete miminko, bylo by vhodné, aby i on upravil svou životosprávu a dostal se do formy. Ono to totiž není jen o estetickém vzhledu, ale io zdraví a funkčnosti našich orgánů. Samozřejmě tvorba spermií a schopnost plodit potomstvo nejsou výjimkou.