Jak se obléci na svatbu

Každý z nás, se v rámci společenského života, alespoň jednou v životě setkal s pozváním na oficiální událost nebo pompézní svatbu, jejíž součástí byla i pozvánka, a v ní, pro někoho i záhadně znějící cizí slova. Abyste v podobné situaci nespanikárili a nestresovali, co vhodné obléci na sebe, nabízím stručný a srozumitelný výběr z etikety oblékání.

oblečení svatebních hosti společenské šaty na svadbu oblecenie svatebníchch hostí

DRESS CODE nebo OBLEČENÍ PODLE POZVÁNKY

Obecně můžeme oblečení rozdělit na formální slavnostní oblečení (zařazujeme sem i svatby), na formální denní oblečení do práce, tak neformální oblečení pro volný čas. Na svatebních pozvánkách není obvykle zvykem, předepisovat hostům jejich oblečení. Pokud však dostanete pozvánku na významnou společenskou nebo oficiální událost, av levém dolním rohu najdete označení “dress code”, hostitel bude od vás vyžadovat respektování jistých pokynů. K základním pravidlům společenské etikety patří i to, že dáma přizpůsobuje své oblečení předepsanému oblečení pána. Jedinou výjimkou jsou klasické svatby, kde je tomu naopak.

Text na pozvánce

White ty / Crave blanche – označuje velmi formální událost. Od pánů vyžaduje frak a bílý motýlek. Dámy zvolí velkou večerní toaletu – dlouhé elegantní šaty (long gowns), doplněné rukavicemi, pravými šperky a večerními lodičkami.

Ultra-formal – velmi formální oblečení, jako při “white tie”.

Black ty / CRAVE noir black ty – pro pány smoking a černý motýlek, pro dámy večerní toaleta – krátké nebo dlouhé večerní šaty, které nemusí být jen černé barvy, obléknout si mohou i elegantní večerní kostým, tedy šaty ze dvou kusů – dress evening separates (dvoudílné šaty, sukně a top či blůza, široké společenské kalhoty z jemné elegantní látky a la Marlene a např. průsvitný nebo krajkový top). Pokud jde o událost v menší společnosti, je možné obléci i koktejlové šaty, nebo elegantní večerní kostým. Ne však běžný byznys kostým, ani sukni a klasickou halenku.

Formal dress – pro pány formální oblečení s pravidly podle “black tie”. Dámy zvolí dlouhé večerní šaty, koktejlky, nebo elegantní večerní kostým.

Dark suit – pro pana tmavý oblek (černý, tmavě modrý), pro dámu jsou nejvhodnější krátké koktejlové šaty nebo kostým (kromě plesu). Toto oblečení můžeme zvolit na večerní společenské akce, kde není předepsán jiný společenský oděv.

družičky a družbové

Business formal – dámy elegantní sukňový kostým a pouzdrové šaty se sakem (ne příliš obtažené oděv, délka těsně pod kolena a více).

Informal / Business Casual / Tenue de ville – neformální business styl, oblečení pro svět byznysu přes den. Pro muže tmavý oblek s kravatou, nebo bez ní, a světlou košilí (pouze přes den oblek nemusí být bezpodmínečně tmavý). Pro ženu kalhotový kostým – kalhoty, pulovr a sako nebo Sukně, pulovr a sako, ale i sukně, halenka a sako, sukně a halenka, kalhoty a halenka.

C reative black tie – jde o formální událost, kde je dovoleno svým oblečením vyjádřit vlastní osobnost a uplatnit nebo využít módní trendy ve společenském oblečení (pro pány se hodí smoking, při kterém mohou experimentovat s doplňky, bílou košili mohou nahradit černou nebo tmavou košilí bez motýlka. Dámy mohou využít nejnovější módní trendy nebo se spolehnout na koktejlové šaty či extravagantnější kostým).

Tenue de ville / Inofficial / Lounge Suits – společenský vycházkový oblek, jednořadý s vestou, nebo dvouřadý. Košile a doplňky mohou mít přes den i jinou barvu než bílou. Pravidlem je, čímž pozdější večerní hodina konání akce, tím tmavší barvu obleku zvolit. Pro dámy kostým, ve večerních hodinách i koktejlové šaty.

Coctail – pro pány tmavý oblek, pro dámy koktejlové šaty sladěné s doplňky, malá společenská kabelka a lodičky.

Semi-formal – vždy po 18. hodině pro pány tmavý oblek, pro dámy koktejlové šaty (není vhodný smoking a velké večerní šaty). Pokud se akce koná během dne, oblek pro pány nemusí být tmavý, dámy si mohou obléci elegantní vycházkový kostým.

DRESS casual (ležérní elegance) – předepisuje společenské, ne však příliš slavnostní, šaty. Pánové mohou zkombinovat elegantní kalhoty s košilí a sakem, nebo světlý oblek. Dámy si obléknou kostým, pokud půjde o společensko-sportovní akci, můžete zvolit sportovní oblečení, avšak kvalitní a značkové.

Unofficial / lounge suit – méně formální oblečení, pro muže šedý, vycházkový oblek, může být i se vzorem. Pro ženu kostým nebo koktejlové šaty.

V olny společenský oděv – pro pana černý oblek s barevnou košilí, sako bez kravaty. Pro dámu krátké šaty, kostým (i kalhotový), lodičky.

Informal / C asual / bez kravat – neformální oblečení – volnočasové oděvy pro ženu sukně a tričko s krátkým rukávem. Kalhoty a tričko s krátkým rukávem. Rifle a tričko bez nápisů, rifle, košile, sako, jakož i rifle, košile, svetr nebo riflový kostým.

Bez pokynů – platí stejná pravidla jako pro vycházkový oblek.

You must be logged in to post a comment Login