Jak si vyvolat porod? Zkusili jsme všechno, ale opravdu pomohl až sex!

Nechci už přenášet, chci rodit! Ale jak?

Mnohé maminky trápí představa, že přijde termín porodu a miminko si bude stále spokojeně odpočívat v bříšku. Některé pak musí na vyvolání porodu, jiné zkoušejí všechno možné, aby nějak miminko přesvědčili, ať se už konečně narodí. Existují různé babské rady od zvýšené fyzické námahy, přes různé “kouzelné” koktejly, až po sex.

I Zuzana, maminka tří dětí, má s “pomáháním” miminku na svět zkušenosti. Dvě ze tří dětí přišli na svět za podobných okolností …

Zde je její příběh:

“Když jsem čekala první dítě, byla jsem absolutně nepřipravená. Nevěděla jsem, co mě čeká, jaký vůbec bude porod, přestože jsem absolvovala předporodní přípravu. Když mě v den termínu nějak divně pobolívalo v kříži a večer jsem měla určité bolesti (s odstupem času si však nemyslím, že to byly skutečné kontrakce ale jen poslíčci), v noci jsme s manželem vyrazili do porodnice. Pokud jsem i nějaké kontrakce měla, v porodnici se zcela zastavily. Ale protože už byl termín mého porodu, lékaři se rozhodli porod vyvolat. Nechci velmi vzpomínat na to, co následovalo, protože to bylo opravdu bolestivé a trvalo to příliš dlouho. Na konci tohoto maratónu jsem však držela v náručí našeho krásného synka.

Druhý porod jsem už chtěla zvládnout jako oťukaná rodička. Bála jsem se však neskutečně toho, že mi ho opět budou vyvolávat. A tak jsem studovala všechno dostupné o tom, jak se dá miminku pomoci na svět. Před různými bylinkovými koktejly jsem měla respekt, ale často se tam vzpomínal sex a radili ho dokonce i samotní lékaři. Naštěstí, manžel neměl problém s mým obrovským bříškem, takže jsme se sexu nezřekli ani ke konci těhotenství, i když už to bylo dost náročnou fyzickou aktivitou.

Romantika zabrala!

A po takovém jednom romantickém večeři, týden před termínem porodu, mi velmi ztvrdlo bříško a to dost bolestivě. Myslela jsem, že se to spraví, ale nepřestávalo to. Naopak, kontrakce se stupňovaly, byly stále intenzivnější, bolestivější a čas mezi nimi se zkracoval. Do porodnice jsme šli v noci asi dvě hodiny po naší “romantické chvilce” a druhý den byla naše dcerka na světě. Byla jsem šťastná, že to takto dopadlo a že jsem se vyhnula vyvolávání porodu.

Sex  tedy u nás skutečně fungoval jako spouštěč porodu

Když jsem byla těhotná potřetí, ke konci těhotenství jsem již na nějaké milostné hry opravdu chuť neměla. No naše děťátko si dávalo vcelku dost včas a já jsem byla pomalu zoufalá z každodenních otázek a telefonátů všech známých, kteří se zajímali, jestli už jsem v porodnici. Opět jsem oprášila znalosti o tom, co všechno by mohlo pomoci miminku na svět. A tak jsem jednoho dne popíjela odvar ze skořice (na jiné jsem si netroufla), koupala jsem se v příjemně horké vodě, pouklízela všechny kouty. Nic. Moje bříško bylo stále na místě a miminko se nijak netvářili, že by ho moje aktivity nějak přiměly k tomu, aby svůj útulný byteček opustilo.

Pořád jsem váhala …

Věděla jsem, že ještě zbývá sex, ale ta myšlenka se mi velmi nelíbila. Uběhlo dalších pár dní, během kterých mi poslíčci (falešné kontrakce) “zpříjemňovali” život, ale nic se z toho nevyklubalo. A tak jednou večer jsme si s manželem udělali opět romantiku. Asi netřeba říkat, že to pro mě byl už pomalu nadlidský výkon, protože bříško jsem měla opravdu obrovské a celá jsem už byla pořádně vyčerpána. A i když jsem si hodně od toho neslibovala a snažila se smířit s myšlenkou, že možná mě opět čeká vyvolávaný porod, naše děťátko si to rozmyslelo.

Po milování přišli kontrakce. Nejdřív jsem myslela, že jsou to jen poslíčci a nebude připsána jsem tomu žádný větší význam. Když se už nějaký čas opakovali, šla jsem raději do sprchy, zda se to nezastaví. Nezastavilo. Následující chvíle jsem počítala odstupy mezi kontrakcemi a byly opravdu pravidelné a stále kratší. Věděla jsem, že rodím. Druhý den ráno jsem se stala maminkou potřetí. A opět jsme miminku pomohli na svět jednoduchým (byť z pohledu fyzických možností ani ne tak jednoduchým) úkonem. ”

Dát věci do pohybu!

Maminka Zuzana tedy zažila na vlastní kůži, že sex před porodem může dát věci do pohybu. Lékaři doporučují ženám před porodem sex jako jednu z přirozených metod nastartování porodního procesu. Mužský ejakulát obsahuje prostaglandiny, které se ženám podávají iv nemocnici na vyvolání porodu.

Podobně jako Zuzana, mnoho jiných žen má zkušenosti s takovým “vyvoláváním” porodu, ale ne každá je o tom ochotna mluvit. Pravdou zůstává, že oproti medicínský vyvolanému porodu je toto lepší alternativa a že ačkoli nezabere vždy au každé těhulky, u určitého procenta žen úspěch má.

You must be logged in to post a comment Login