Jak vlastně těhotenství začíná?

Pro  všechny naše budoucí maminky jsme připravili tento malý miniseriál nebo průvodce, ve kterém vám v kostce představíme každý jeden trimestr těhotenství. Pojďte tedy společně s námi odhalit tajemství zrodu a vývoje malého človíčka a vydejte se na dlouhou cestu za vytouženým miminkem …

Začínáme oplodněním

Samotný vývin děťátka začíná splynutím vyzrálého připraveného vajíčka se spermií. Je to možné díky tomu, že spermie obsahují látku schopnou rozpustit vnější ochranný obal vajíčka, takže jedna z nich do něj může proniknout. Jen co se tak stane, spermie ztrácí bičík, který jí umožňoval pohyb. Zároveň se zamezí cesta jiným spermiím.

Úspěšná spermie zvětší svůj objem, splyne s vajíčkem a vytvoří zárodečnou buňku. Ta se téměř okamžitě začíná dělit. Takto oplodněné vajíčko voláme zygota. Pak se vajíčko v pravidelných hodinových intervalech dělí stále více a zároveň putuje vejcovodem do dělohy.

Nový domov

Asi tak za 4 dny přichází k dutině děložní. Tehdy je to už “kulička”, kterou tvoří přibližně 100 buněk a má dutý, tekutinou vyplněný střed. Ještě je příliš malá, aby ji bylo vidět pouhým okem.

Uhnízdění  vajíčka

Sliznice dělohy (endometrium) se za ten čas stačila dostatečně připravit (je měkká a hrubá) a je schopná vajíčko přijmout. To se v děloze uhnízdí nejčastěji v horní části zadní stěny. Celý zárodek má průměr asi 1 mm. Dobré zachycení a uhnízdění se vajíčka je pro úspěšné těhotenství velmi důležité. Početí je tím završeno!

Houbovité výběžky vnějších buněk zárodku začínají pronikat stále hlouběji do sliznice, aby se mohly napojit na krevní oběh matky. Tyto buňky později vytvoří placentu, která bude vyživovat a ochraňovat vyvíjející se děťátko po celou dobu těhotenství až do porodu. Z jiných se vyvine pupeční šňůra a ochranná blána zárodku. Vnitřní buňky se rozdělí do tří vrstev, z nichž se vyvinou různé části těla vašeho budoucího miminka. Právě v momentě uchycení asi každá třetí žena slabě krvácí, co si lze splést s opravdovou menstruací.

Signály těla

V této fázi vám již může začít tělo oznamovat, že jste těhotná, protože uhnízděné vajíčko produkuje hormony. Ty jsou důležité k tomu, aby se děložní sliznice prokrvováno a nezačala odlupovat, jak je to při běžné menstruaci, když se spolu s krví vyplaví z těla ven. Nyní je sliznice velmi důležitá pro vytvoření pohodlného nového ubytování pro vaše miminko.

Genetika  je úžasná

Po oplodnění a zkombinování genetických informací z vajíčka a spermie je určeno pohlaví vašeho děťátka, jak bude vypadat (barva očí, vlasů, výška, atd.) I jaké bude mít vlastnosti, danosti, charakterové rysy. Každá buňka embrya obsahuje genetickou informaci, která je uložena v 46 chromozomech, po 23 od každého rodiče.

Chromozomy obsahují řetězce menších jednotek, které nazýváme geny. Jeden gen řídí specifickou složku vývinu nového dítěte, jako např. zmíněnou barvu vlasů, zatímco několik skupin genů určují rozsah a úroveň inteligence, a tím dělají dědičnost mnohem komplikovanější a úžasnou. Děťátko může geneticky zdědit cokoliv až do sedmé generace rodokmenu svých rodičů z každé strany. A věřte, že to je nepředstavitelné množství možností. To zaručuje jedinečnost každého z nás.

You must be logged in to post a comment Login