Můj partner je neplodný! Jaké máme možnosti?

Nemožnost počít dítě nebo také neplodnost, je strašákem dnešní doby. Mnohé páry se musí poprat s nenaplněnou touhou po vlastním potomkovi. Plodnost žen i mužů je křehká a jak vyplývá z vědeckých pozorování, dnešní muži mají mnohem horší vyhlídky stát se otci přirozenou cestou, než tomu bylo před desítkami let. Přesné příčiny tohoto jevu nejsou zcela známy, i když podle odborníků velkou roli zde hraje dnešní nezdravý způsob života i nezdravé životní prostředí a jiné faktory. Co se tedy dá dělat, pokud zjistíte, že váš partner je neplodný? Je vůbec šance, že byste mohli mít dítě?

Umělé oplodnění

Pokud je muž neplodný, tedy množství, kvalita zda pohyblivost spermií není dostatečná, aby oplodnili vajíčko, je možné využít umělé oplodnění. Takovým způsobem se někdy skutečně podaří dosáhnout oplodnění vajíčka a následně i těhotenství s úspěšným koncem. Pokud v ejakulátu muže nejsou žádné spermie, lze je zkusit odebrat i chirurgickým způsobem. O vhodných metodách umělého oplodnění se můžete seznámit u vašeho gynekologa, případně v centrech asistované reprodukce. V případě, že všechny způsoby umělého oplodnění spermiemi vašeho partnera selžou, nemusí to být ještě konec. Možností je několik …

Spermie od dárce

Co tedy dělat v případě, pokud jsou partnerovy spermie absolutně nepoužitelné pro oplodnění vajíčka? Tehdy se nabízí možnost využít darované spermie, tedy spermie získané od jiného muže. Pro tento účel existují spermobanky, kde se “sbírají” spermie od různých dárců. Muži, kteří chtějí darovat sperma, musí být zcela zdraví a podrobit se přísným vyšetřením. Dárce zůstává v anonymitě, stejně tak jako i pár, který spermie od dárce využije. Mnoha na této možnosti odrazuje morální hledisko. Přece jen dítě počato takovou cestou není vlastním dítětem daného muže, ale pochází prakticky od muže cizího. Přesto se mnohé páry, které nemohou mít dítě přirozenou cestou kvůli neplodnosti muže, rozhodnou pro tuto možnost.

Adopce

Další z možností, která se nabízí v případě mužské neplodnosti, je adopce. V tomto případě je krásné to, že manželský nebo partnerský pár dokáže přijmout svou neplodnost jako fakt, se kterým se smíří a rozhodne se dát domů a lásku dítěti z dětského domova. Přesto, že muž se ženou toto dítě počít, žena ho devět měsíců nenosila ve svém bříšku, je to skutečně pěkný způsob, jak se stát rodiči. Adopce však také s sebou přináší spoustu nástrah. Mnohé páry od ní odrazuje zejména fakt, že jde o zdlouhavý proces s nejistým koncem.

Myslet na budoucnost?

V dnešní době je dokonce možnost nechat spermie muže odebrat a uskladnit, pokud by později nebyl schopen počít dítě. Dělá se to zejména u mužů, kteří se chystají podstoupit chemoterapii a tedy šance, že by během léčby nebo po ní mohli mít dítě, jsou malé. Spermie se tedy odeberou a uskladní v spermobanky, kde budou čekat na jejich případné použití v budoucnosti. Smířit se s tím, že budeme bez dětí …

Poslední možností je, samozřejmě, smířit se s tím, že vám osud dítě prostě nedopřál. Pokud však oba partneři po dítěti velmi touží, tato možnost je zřejmě příliš těžká a spíše se rozhodnou pro některý ze způsobů, jak dítě přece jen mít. Nicméně, i pár, který nemá spolu děti, může žít plnohodnotným manželským či partnerským životem. Muž i žena ale musí mít v sobě všechno ujasněno, aby je bezdětnost nevedla k neustálým výčitkám či hádkám. Většinou se s bezdětností hůře vyrovnávají ženy, ale stále častěji se lze setkat také s jevem, kdy žena po dětech netouží. Vše je věcí daného páru, jak s danou situací naloží.

You must be logged in to post a comment Login