Na čí rady dáte v těhotenství?

Na koho se obracíte s prosbou o radu?

V těhotenství dáme více na rady matky jako odborníka! Přesto, že dnes existuje velké množství dostupných informací a mnohé z nich jsou odborného charakteru, tedy i hodnověrné, v těhotenství mnohé ženy dávají stále přednost radám od své mámy nebo babičky. Názorům a informacím nejbližších žen, které tím už prošly, i když nemusí všechno vědět, a pokud nejsou odbornice, tak ani mnohé nevědí. Samozřejmě, podobně jako informace a rady z internetu nemusí být vždy zcela věrohodné a dobré.

Zpovídali budoucí maminky

Londýnská univerzita provedla průzkum na téma, od koho čerpají těhotné ženy nejvíce informací. Odborníci zpovídali ženy, které rodily v období let 1970, 1980 a 2000. V rámci průzkumu mluvili se sedmi ženami, které rodily v sedmdesátých letech, dvanácti, které rodily po roce 2000, k tomu ještě analyzovali několik desítek rozhovorů s maminkami, které rodily v osmdesátých letech.

V těhotenství vedou informace od matek

Výsledky dopadly překvapivě. Moderní ženy se sice často řídí doporučeními odborných lékařů, ale zejména v případech, že jde o nějaké zdravotní rizika nebo komplikace. V případě, že jde o méně závažné situace, řídíme se většinou radami svých maminek nebo babiček.

Ze studie

Podle výsledků průzkumu dávali nejčastěji na rady matek nebo příbuzných ženy, které porodily v sedmdesátých letech. Zajímavé je však zjištění, že i ženy, které rodily v rozmezí let 2000 až 2010 dávají stejný význam informacím od členů rodiny, jak tím odborným od lékařů, porodních asistentek, z knih, časopisů nebo internetu.

Jeden příklad

Například jedna ze žen, které se zúčastnily průzkumu, a která rodila v roce 2000, přestala v těhotenství pít čaj, protože na internetu si přečetla, že kofein může v prvních týdnech těhotenství způsobit potrat. Pak však dala na radu své babičky, která tvrdila, že čaj může také pomoci se zmírněním ranních nevolností.

A víte, co si vybrala? Kompromis. Že zůstane ležet v posteli a bude pít jeden šálek čaje denně. Skutečně jí to pomohlo proti nevolnostem a ani nepotratila. Samozřejmě, tento příklad nelze globalizovat, je možné, že některým jiným ženám by čaj proti ranním nevolnostem nezabral nebo i v případě, že by ležely, by potratily. Samozřejmě, třeba myslet i na to, že potratit může i žena, která čaj vůbec nepije.

You must be logged in to post a comment Login