Na co pozor při cestování v těhotenství?

Dovolenkovému šílenství, který přichází v těchto měsících, se nechtějí vyhnout ani budoucí maminky. Těhotenství přece není nemoc, a když se cítí dobře, tak proč nezajít se svým partnerem na pár dní odpočinku. I když samotný pobyt už může být bezproblémový, předem je třeba se zabývat výběrem destinace, ale zejména způsobu cestování.

Exotika raději ne

Cestujete raději mimo starého kontinentu a objevujete rady méně známé místě na mapě? Tentokrát se jim raději vyhněte a ukotvěte v pohodlí Evropy. Problém je nejen v dlouhých letech, ale zejména v exotických chorobách, které vám zde hrozí. Už sice na ně máme očkování, ale mnohé se nemohou aplikovat právě v těhotenství. Rovněž se vyhýbejte domácí stravě, jejíž původ důvěrně neznáte a pozor na pitnou vodu, se kterou je problém také v některých vyspělých oblastech. Do zavazadla si přibalte i mateřskou knížku, aby byl v případě komplikací lékař o všem informován. Pozor na dlouhodobý pobyt na slunci. No a pak v neposlední řadě cestovní horečka. Vyhýbejte se jakýmkoli stresem, se kterými je spojován začátek dovolené. Klidně se oblasti Baltského moře a na nervózně impulsy z partnerovy strany raději nereagujte. Prospěje to vám i děťátku.

Pravidelná chůze v letadle

Největší dohady se vedou o tom, zda a do kdy může těhotná žena létat letadlem. Většina odborníků doporučuje období do konce druhého trimestru. Často však létají ještě i ženy na začátku osmého měsíce. Během celého těhotenství si však musíte uvědomit vlastní zdravotní stav a pokud máte komplikace, létání se raději vyhněte. Na základě pozorování letušek se nedoporučují dlouhé lety ani v prvním trimestru, když můžete snadněji potratit. Před objednáním dovolené se musíte informovat, zda ta konkrétní letecká společnost nemá omezení pro těhulky. Ze strachu před předčasným porodem totiž některé firmy stanovily horní hranici, kdy ještě mohou ženy létat.

V letadle nezapomínejte na pravidelný přísun tekutin. Jakékoliv krvácení hlaste letušce, jinak mohou nastat komplikace. Požádejte o místo v první řadě, abyste měli dostatečné pohodlí. Při současném šetření se přidáním křesel zmenšil prostor a můžete se cítit stísněně. Vlivem tlaku můžete mít problémy s krevním oběhem. Doporučuje se tedy chodit alespoň 15 minut každou hodinu. A na závěr ještě jedna rada. Když jste dosud nikdy neletěli, počkejte s tím až po porodu. Přesun letadlem je pro některé lidi stresujícím zážitkem, tak se zbytečně Nevystavujte tomuto strachu, pokud nemáte ověřeno, že ho v pohodě zvládnete. Nespornou výhodou však je, že se všude dostanete za nepoměrně kratší dobu, což znamená i méně stresů z cestování.

Do auta i s pásem

Výhodným způsobem je používání vlastního auta. Přestávku si můžete udělat kdykoliv chcete a kdybyste se vybrali do zahraničí, můžete si udělat po silnici i jednodenní pauzy. Jednoduše se bude všechno přizpůsobovat vám. Těhotné ženy se sice nemusí jistit pásem, ale stále více odborníků se přiklání k tomu názoru, že by to měli dělat právě naopak.

Prudkým nárazem při nehodě si totiž ještě více ublíží. Spodní díl si provlékněte pod břichem a vrchní upravte tak, aby vám šel přes prsa. Ochrany není nikdy dost, takže to s pásem prožijete určitě i teď. Vezměte si s sebou polštářek, který si podsunete za záda, aby se vám příjemnější sedělo. Dělejte časté procházky, aby vás nebolely nohy a nezapomínejte i na přísun čerstvého vzduchu, aby vám nebylo těžko.

Autobusy jsou nejhorší

Když necestujete na krátkou trasu, tuto možnost úplně vylučte. Nemůžete se zde totiž procházet, aby vám netrpěly končetiny a tolik lidí se nepřizpůsobí vašim potřebám častějších přestávek. V kombinaci se špatným klimatem a vydýchaným vzduchem je to pro ženy totální zabiják. Pokud se i budete přesouvat na krátkou trasu, nikdy neberte nebezpečnější místo na stání.

Jasné ano pro vlak

Proč takový rezultuje? Neboť vám hrozí nejmenší nebezpečí, zbytečně to vámi netřese, můžete se procházet do sytosti, lepší větrání a jídelní vůz po ruce. Dostanete se jím i do zahraničí a můžete si zvolit i lehátkové vozy pro naprosté pohodlí.

You must be logged in to post a comment Login