Nachlazení a chřipka během těhotenství: Jak ohrožují dítě?

Většina budoucích maminek se snaží dělat během těhotenství vše ve prospěch svého zdraví, samozřejmě ne vždy je to možné. Náš aktuální zdravotní stav a naše imunita se odráží od stavu, v jakém se naše tělo nacházelo měsíce a i roky předtím Víme, že vliv na zdravotní stav dítěte mohou mít některé vážnější onemocnění, infekce matky během těhotenství a samozřejmě i chronické záležitosti. Avšak i obyčejné nachlazení může znamenat nečekanou nepříjemnost.

Nemoci, léky a rizika

Víme také, že těhotné ženy mají velmi omezenou možnost užívání antibiotik – takových antibiotik, které nepronikají do plodu nebo později mléka matky není mnoho. Podobně, je problém vybrat si z léčiv byť i proti rýmě takové, aby nepřinášelo riziko pro plod. Většinou musíme zůstat při homeopatikách nebo přípravcích na bázi mořské vody. Nejnovější zjištění však říkají, že už i samotné běžné nachlazení mohou mít negativní vliv na plod, a to bez ohledu na to, zda a jakými léky jejich léčíme.

Jak roste riziko alergií a astmatu

Nová studie amerických vědců ukázala, že čím více běžných nachlazení nebo virových infekcí v průběhu těhotenství překonáme, tím je vyšší riziko, že naše dítě bude trpět astmatem nebo alergií. Znamená to tedy, že maminky dětí, které trpí astmatem a alergiemi byly během těhotenství nemocné? Podle výsledků této studie je velký předpoklad k tomu, že to tak skutečně je. Proto je na místě ještě v době před těhotenstvím – pokud ho plánujeme – dbát io stav svého imunitního systému a snažit se ho posílit.

Podobně, je vhodné během těhotenství a zejména v prvních měsících, nejen ke konci, chránit se před chladem, průvanem, velkými změnami teplot, ale i intenzivním přímým sluncem. Samozřejmě, není vhodné, abychom se izolovali, ale rozhodně bychom neměli v době, kdy zuří virózy a chřipky a samy se cítíme oslabené navštěvovat místa, kde se nacházejí masy lidí.

Izolace není dobrá, ale ani příliš mnoho alergenů Vraťme se však s novým zjištěním. Studie, kterou jsme zmiňovali byla zveřejněna v odborném vydání Annals of Allergy, Asthma and Immunology a rozhodně ji nelze brát na lehkou váhu. Kromě vlivu infekcí na životní prostředí v děloze a tím pádem zvýšené riziko vzniku alergie a astmatu v dětství odborníci upozorňují i na další souvislost. “Kromě toho, děti, které byly v době prenatálního vývoje vystaveny alergenům jako je domácí prach, zda alergenem ze zvířat, měli vyšší riziko citlivosti na alergeny iv pěti letech života,” vysvětluje alergolog Mitch Grayson a dodává, že podobně je to i při alergii na roztoče.

Genetické předpoklady

O alergii a astmatu zatím víme, že může být do velké míry dědičná. Pokud mají oba rodiče alergii, dítě ma 75-procentní pravděpodobnost, že bude alergikům také. Pokud je alergikům jeden z rodičů nebo blízký příbuzný, dítě má 30 až 40 procentní pravděpodobnost, že bude mít nějakou formu alergie. V případě, že žádný z rodičů nemá alergii, riziko toho, že jejich dítě bude alergik je 10 až 15 procent. “Víme, že alergie a astma mohou se vyvíjet už v děloze, protože u obou onemocnění hraje roli genetika. Tato studie však objasňuje to, jak může ovlivnit dítě před narozením životní prostředí matky během těhotenství, “doplňuje odborník podle zahraničních médií.

You must be logged in to post a comment Login