Nástřih, klystýr a jiné! Na co jsou tyto nepříjemné zásahy při porodu?

Celkem zbytečné!

Porod je pro mnoho žen velmi obávanou záležitostí, ze které mají strach už od počátku těhotenství. Prvorodičky hlavně proto, že nevědí, do čeho jdou a ženy, které již nějaký ten porod za sebou mají, se často bojí proto, že už vědí, jaké to je a nemají dobrou zkušenost.

Nástřih hráze

Aby se umožnilo miminku snadněji vyklouznout na svět a aby se předešlo přirozenému natržení hráze (prostor mezi pochvou a konečníkem), zvyknou lékaři při porodu udělat takzvaný nástřih hráze, známý také jako epiziotomie. Tento úkon obvykle ženy během porodu až tak necítí, ale horší je to při zašívání a pak hojení. Problémem je, že nástřih hráze se často dělá jaksi rutinně, přitom ne vždy je skutečně nutný. Podstoupí ho téměř každá prvorodička, ale ani při vícerodičky není výjimkou.

Předcházet by se mu dalo například správnou polohou při porodu (ne ležíc na zádech s nohama nahoře) a vyšší procento nástřihů se spojuje i s podáním epidurální analgezie. V některých případech je však tento zákrok opodstatněný a může pomoci předejít komplikacím při porodu.

Klystýr

Klystýr také nepatří zrovna mezi oblíbené úkony před porodem. V našich porodnicích jej podávají téměř vždy a každé ženě (pokud vysloveně neodmítne nebo jí ho z důvodu velmi rozjetého porodu nestihnou podat). Hadičkou zavedenou do konečníku se vpustí určité množství vody, kterou se žena snaží jistou dobu zadržet a následně dochází k pořádnému pročištění střev. Klystýr se provádí jako prevence úniku stolice během porodu. Ačkoli tento úkon je pro mnohé ženy přijatelný, není vůbec příjemný. V době, kdy máte rozjeté řádně kontrakce prožíváte ještě silné tlaky z důvodu klystýru. Přitom očista nemusí být vždy dokonalá a navzdory klystýru se stává, že nějaká stolice při porodu vyjde. Je to přirozené.

V mnoha zemích není podávání klystýru vůbec běžné, případně si ženy mohou klystýr udělat ještě doma před porodem a šetrnějším způsobem (existuje speciální roztok a výhodou je menší množství tekutiny tak použití v soukromí domova). Ženské tělo se také často pročistí i samo, je to jeden z příznaků blížícího se porodu.

Tlačení na břicho

Kolika ženám “pomáhají” sestřičky při porodu vytisknout miminko tím, že zatlačí pořádně na břicho. Tento úkon je často pořádně bolestivý, ženy ho nejednou popisují jako “sestřička mi skákala na břicho” a podobně.

Jde o takzvanou Kristellerovu metodu, která je zakázaným úkonem. Přesto je hojně využívána a hodně maminek s tímto zásahem má zkušenost. Kristellerova metoda má mnoho negativních důsledků. Patří sem například polámané žebra, ruptura dělohy (zejména u žen, které již dříve rodily císařským řezem), rozsáhlé natržení nebo nutnost nástřihu hráze, poranění pochvy a pohmožděniny orgánů matky. Tato metoda se používá často proto, že žena není schopna vyvinout dost velký tlak a vytisknout miminko v druhé době porodní. Příčinou však nejednou bývá nesprávná poloha rodičky na zádech a riziko zvyšuje opět i podání epidurální analgezie.

Podání oxytocinu

Dalším nepříjemným a často používaným úkonem v našich porodnicích je podání oxytocinu. Ten má za úkol udělat kontrakce účinnějšími a urychlit porod. Pravda je však taková, že po podání oxytocinu ženy často prožívají takové nesnesitelné bolesti, že se pro ně porod stává doslova hororovým zážitkem. Přitom opět obvykle není důvod podávat oxytocin řadu za řadou každé rodičce. Tělo si tento hormon při porodu vytváří samo a dávkuje si jej podle potřeby.

Jeho dodání zvenku narušuje přirozený průběh porodu a pro ženu jsou kontrakce pak příliš bolestivé, následují rychleji za sebou, takže žena nemá čas si vydechnout a nabrat sílu na další kontrakci. Některé studie také ukazují, že podání oxytocinu může negativně ovlivnit mozek a hormony dítěte. Jistě, v některých situacích je podání oxytocinu opodstatněné a může pomoci, problémem však je, že je podáván téměř rutinně.

Propíchnutí plodových obalů

“Píchnutí vody” nepatří také k ničemu příjemnému. Lékař speciálním nástrojem prochází po plodových obalech, dokud neprasknou a nezačne odtékat plodová voda. Tento úkon je opět dělán téměř paušálně všem ženám, kterým před příchodem do porodnice neodtekla plodová voda. Podle lékařů by píchnutí vody mělo urychlit porod. Světová zdravotnická organizace však uvádí, že tento úkon nemá vliv na délku porodu a je zbytečný. Navíc při něm hrozí rizika. Pokud vám voda neodteče před porodem, dojde k tomu zpravidla při fázi tlačení. Je jen mizivé procento případů, kdy se děťátko narodilo v plodových obalech.

You must be logged in to post a comment Login