Potvrzení těhotenství

Potvrzení těhotenství

Opozdil … jsem, jestli nejsem? Jak zjistíte jestli se to konečně podařilo a již nosíte pod srdcem své vytoužené děťátko?

Dnešní trh nám nabízí nespočet “zaručeně” spolehlivých těhotenských testů, ale přece jen se může stát, že Vám jeden vyjde pozitivní a druhý negativní. Co pak?
V minulosti
Jak známo, v minulosti bylo téma sexu, a všeho s tím souvisejícího, tabu. O menstruaci se nehovořilo, proto si její vynechání mladičké nevěsty neměly dát jako do souvislosti s možným těhotenstvím.

Ty z vyšších společenských vrstev měly cyklus častokrát ovlivněn dennodenním stahováním v korzetech, ty z nižších trávili celé dny tvrdou prací a na sledování pravidelnosti neměli ani pomyšlení. Bylo pro ně téměř nemožné zjistit, zda jsou ve druhém stavu. Po sňatku se odloučili od vlastní rodiny, a poté rady si neměli jako přijít ani k vlastní matce. Zcela běžným jevem bylo, že ženy těhotenství zjistili až ve vyšším stádiu, kdy to již byly příznaky jasné a bylo to už na nich i vidět.
“Kdy jsem to jen měla naposledy …?” nebo” Ups, asi mi ušlo ”

Těhotenský test

Pokud Vám zpozdí menses, nebo jste měli nechráněný styk, Vaše kroky jistě vedou rovnou do lékárny pro těhotenský test. Ten funguje na principu zjišťování hormonu hCG (human Chorionic godanontropin) z moči. Tento hormon začíná vaše tělo vylučovat až když je oplodněné vajíčko uhniezdené v děloze, což nastává zhruba po týdnu až čtrnácti dnech po oplodnění. Čím delší čas uplynul, tím je jeho hladina vyšší. Různé testy mohou mít různou citlivost na přítomnost hCG. To využívají farmaceutické společnosti jako reklamu pro své výrobky, které Vám potvrdí “zaručený výsledek už pár dní po nechráněném styku”, či zdrží menstruaci. Samozřejmě je třeba brát vždy s rezervou, protože tyto testy nikdy nejsou 100% – ní.
Potvrzení z krve
Po dvou týdnech je možné hCG odhalit i z malého množství krve. Toto vyšetření Vám provede Váš gynekolog, a je o něco přesnější než těhotenský test, resp. přesněji určí den či týden těhotenství.

Ultrazvuk

Pokud Vám vyšel pozitivní test, jistě si u gynekologa ihned objednáváte nejbližší termín vyšetření. Je dost možné, že přeskočí zjišťování hCG z moči i krve, a rovnou Vám proběhne po bříšku svou zázračnou mašinkou. Výsledek tohoto vyšetření Vás ale může zklamat, protože se klidně může stát, že gravidita je velmi “čerstvá” a embryo ještě nebude vidět. I lepší ultrazvuk totiž dokáže zaznamenat malou světlou tečku až po zhruba pěti týdnech.

Babské rady

Pokud Vám ze tří nakoupených zkoušek vyšel každý jinak a Váš gynekolog má právě tři týdny dovolené, jsou tu ještě příznaky, naznačující možnou těhotenství, podle kterých se řídili naše mámy a babičky v dobách, kdy testy i ultrazvuky byly pouze hudbou budoucnosti.
Jsou to například tyto:
měkčí, nebo větší (nadutý) bříško – jako reakce dělohy na uchycení vajíčka
vyšší tělesná teplota, hned ráno po probuzení by měla být vyšší než 37 °
zduřelý krček dělohy
ranní, nebo celodenní nevolnosti
nechuť kouřit, nevolnosti z kávy či alkoholu
proměnlivé chutě – nechutná Vám oblíbené jídlo, nebo naopak chutná Vám to, co jste před tím neměli rady
zácpa, nebo naopak průjem
únava, malátnost, závratě, bolesti hlavy, v extrémních případech odpadávání
přecitlivělost, rozcítenosť, plačtivost, podrážděnost, nervozita, případně prudší změny nálad
nižší, nebo vyšší tlak
častější nucení na močení
slabé píchání, nebo křeče v podbřišku – spojené s přípravou dělohy na novou funkci
výtok z pochvy
výraznější vnímání pachů
citlivé prsa, nebo jiné změny prsou – zvětšení, silnější pigmentace bradavek, zejména dvorců
bolesti zad

Avšak ani tyto signály, nemusí vždy znamenat, že nosíte pod srdcem miminko. Pokud máte jeden – dva z příznaků, nemusíte být, a naopak nemusíte mít žádný a můžete být těhotná. Každý organismus je jiný a každá žena prožívá toto obdobě také jinak, některé intenzivněji, jiné méně. Ale v každém případě přeji, ať ten Váš test vyjde dle Vašich představ a očekávání.