Předčasná menopauza

Téměř každá žena kolem padesátky by uměla říct, co je to menopauza. Ale málokterou mladou ženu by napadlo, že už i u ní může probíhat tento přirozený proces. Hodně krát svým ženským a jiným zdravotním problémům připisuje různé diagnózy, ale až po odborném vyšetření je překvapená stanovenou diagnózou – předčasná menopauza.

Menopauza je přirozený proces, který zasahuje do života žen mezi 45. až 55. rokem. Dochází k ní v době, kdy začíná postupně vyhasínat aktivita vaječníků, což provázejí výrazné hormonální změny. Statistiky uvádějí, že zasáhne každou dvacátou ženu v populaci. Postihuje i ženy ve velmi mladém věku, kolem dvaceti let. Některé ženy mají menopauzu dříve, jiné později. Je to geneticky naprogramováno a téměř neovlivnitelné.

Kdy je předčasná? Pokud se objeví dříve než před čtyřicítkou. Předčasné selhání vaječníků je v podstatě jen jiným pojmenováním pro “přirozenou” předčasnou menopauzu. Ženy s tímto onemocněním mají vaječníky, které neprodukují pohlavní hormony, nebo nejsou schopny tvořit vajíčka, resp. je uvolňovat. Příčinou může být operace v oblasti vnitřních genitálií, například v souvislosti s onkologickým onemocněním, ale také genetická, zděděná jako důsledek předčasného vaječníkového selhání. Dřívějším přechodem jsou většinou zasaženy ženy s nízkou hmotností, nepravidelným menstruačním cyklem, vegetariánky, ale i ženy žijící ve vysokých nadmořských výškách. Problém nastává ve chvíli, kdy se žena rozhodne otěhotnět. Bez menstruace však těhotenství není možné. Ve většině případů stačí přibrat na váze a menstruace se opět nastartuje. Pokud nedojde k žádné změně, jde pravděpodobně o menopauzu a je třeba navštívit lékaře. V současnosti je zvykem u ženy, že například kvůli kariéře chce často první dítě až po třicítce. Pokud se žena rozhodne pro dítě ve vyšším věku, předčasná menopauza může tento plán zkoncovat.

Příčiny předčasné menopauzy:

  • dědičnost
  • poruchy chromozómů (Turnerův syndrom)
  • autoimunitní nemoci (lupus)
  • onemocnění štítné žlázy
  • kouření
  • chemoterapie a radioterapie
  • enzymatické poruchy
  • onemocnění vaječníků (syndrom polycystických vaječníků)

Příznaky menopauzy: návaly horka, bušení srdce, nespavost, podrážděnost a plačtivost, sklon k depresím, změny na děloze, suchost sliznice pochvy, sklony k inkontinenci a infekcím, změny pokožky, řídnutí kostí ústící do osteoporózy, metabolické změny, při kterých dochází ke změně poměru HDL a LDL cholesterolu, zvyšuje se riziko náhlých cévních příhod nebo infarktu myokardu apod.

“Léčbu” předčasné menopauzy určitě řešte se svým gynekologem! Některé její nepříjemné projevy však podle fyzioterapie mohou zeslabit zázračné byliny. Nejpoužívanějšími v období přechodu jsou:

Vitex jehněčí – podporuje vylučování progesteronu, čímž vyrovnává hormonální systém. Zmírňuje také menstruační křeče a akné.Menopauza

Andělika čínská – pomáhá udržovat hormonální rovnováhu v ženském organismu. Jejím bonusem je, že podporuje trávení, léčí myomy a pomáhá při chudokrevnosti.

Ploštičník hroznatý – obsahuje fytoestrogeny, díky kterým se vyrovnávají hormonální hladiny v ženském těle. Zmírňuje menstruační bolesti a také se často využívá při syndromu dráždivého měchýře.

Oman pravý – podle jedné pověsti vyrostl ze slz Heleny Trojské, obsahuje účinné látky, které pomáhají při nepravidelném cyklu a proti potížím v přechodu.

Srdečník obecný – vyvolává a upravuje menstruaci, chrání srdce, uklidňuje a uvolňuje, takže bojuje s úzkostí při přechodu.

Bazalka – její voňavé lístky obsahují hormonům podobné substance, které tlumí bolesti při menstruaci, upravují výkyvy cyklu a vyrovnávají nedostatek hormonů v menopauze.

Předčasná menopauza je stejná jako ta “normální”, nezvratný stav. Léčit se dají pouze její nepříjemné projevy, které však mohou mít i opravdu vážné důsledky. Jde především o pohlavní hormon estrogen, který je nezbytný pro správné fungování kardiovaskulárního systému a kostí. Proto je zejména u mladších žen, které mají před sebou ještě minimálně polovinu života, velmi důležité, aby si ho nahrazovaly. Bez estrogenu jim totiž hrozí srdečně-cévní onemocnění a osteoporóza. Nedostatek hormonů se projevuje také vysycháním sliznic, což může být v případě pochvy opravdu bolestivé. Právě to je důvod, proč ženy v předčasném i normálním přechodu ztrácejí zájem o sex.

I když vás překvapila menopauza dříve, než jste to čekaly, neznamená to, že se o miminko nemůžete pokusit. Pravděpodobnost spontánního otěhotnění je sice velmi nízká, úspěšně však může proběhnout umělé oplodnění, zejména pokud je spojeno s darováním vajíček od dárkyně. Substituční hormonální léčba zvyšuje šanci na otěhotnění jen o 5 – 10 %. Mnohem větší úspěch má implantace vajíček od zdravé dárkyně.

Přechod znamená úpravu, případně úplnou změnu životního stylu. Spočívá zejména v konzumaci zdravých potravin a vyloučení nezdravých jídel, dále v kontrole hmotnosti a pravidelné fyzické i duševní relaxaci. V neposlední řadě je se třeba udržovat v dobré kondici a výborné je i lehké sportování. Důležitá je kontrola zdravotního stavu pravidelnými preventivními lékařskými prohlídkami.

You must be logged in to post a comment Login