Problémy s pletí

Problémy s pletí

„Na kůži se mi objevuje stejná vyrážka, jako když jsem byla v pubertě.”

Těhotenský ruměnec, kterým někte­ré šťastné ženy září, nebývá právě důsledkem jejich radosti z nastávajícího mateřství, ale důsledkem zvýšené sekre­ce tuku, kterou přinášejí hormonální změny v organismu. A mnohem méně zářivé vyrážky, které se častěji objevují především u žen, které mívají podobné kožní projevy pravidelně před menstrua­cí, jsou bohužel stejného původu. Ačkoli se je většinou nepodaří zlikvidovat úplně, následující doporučení mohou pomoci k tomu, aby byly co nejmenší:

  • Dodržujte pečlivě doporučenou stra­vu v těhotenství — prospívá stejně vaší kůži jako vašemu dítěti.
  • Když jdete kolem kohoutku, natočte si vždy sklenici vody. Dostatečné pití udržuje vlhkost a čistotu vaší pleti.
  • Omývejte si obličej dvakrát až třikrát denně nedráždivým pleťovým mlékem.
  • Používejte nemastný hydratační krém, aby byla kůže stále dobře hydratovaná.
  • Kůže, která je příliš vysoušena agresivními mýdly proti akné a jinými prostředky, je většinou náchylnější k vyrážkám.
  • Vybírejte si k péči o pleť kosmetické prostředky, na kterých je jasně vyzna­čeno, že neucpávají kožní póry. Pou-žíváte-li podkladový krém a pudr, přesvědčte se, že neobsahují tuk.

Pokud to schválí váš lékař, užívejte doplněk s vitaminem Be (ne víc než 25 až 50 mg). Tento vitamin se někdy do­poručuje při léčbě hormonálních kož­ních problémů a může rovněž pomáhat při ranní nevolnosti.

Jsou-li vaše kožní projevy tak zá­važné, že vyžadují poradu s kožním lékařem, nezapomeňte jej informovat o svém těhotenství. Některé léky pou­žívané k léčbě akné, například Retin-A, se nemají v těhotenství vůbec užívat, protože mohou být pro plod škodlivé. Požádejte svého dermatologa o pří­pravky, které jsou v těhotenství poklá­dány za bezpečné.

U některých těhotných žen je pro­blémem suchá a svědivá kůže. Zde mohou být prospěšné hydratační prostředky. Aby se co nejlépe vstřebávaly, je vhodné je pou­žívat na kůži rozpařenou po koupeli nebo sprchování. Stejně tak je vhodné pít dosta­tek tekutin a během topné sezony udržo­vat v bytě příznivě vlhké ovzduší. Příliš časté koupele, zvláště s použi­tím mýdla, přispívají k vysušování kůže. Proto je-li vaše kůže příliš suchá, koupele poněkud omezte a místo nich si dejte pouze krátkou sprchu. Používejte co nej-jemnější koupelové prostředky, které neobsahují mýdlo.

U některých žen trpících ekzémem dochází v těhotenství k jeho novému vzplanutí. Krémy s nízkým obsahem kortikoidů užívané v malém množství bývají v těhotenství zcela bezpečné. Zeptejte se svého lékaře nebo derma­tologa, který by vám doporučili.

You must be logged in to post a comment Login