Těhotenská cukrovka – dieta

Těhotenská cukrovka – dieta

Při diagnotikovaní těhotenské cukrovky ovládne nejednu nastávající maminku strach. Je oprávněn, na druhé straně pokud se budete držet přesně stanovené diety, riziko komplikací v těhotenství, či při porodu můžete zcela odvrátit. Pokud není hladina cukru v krve až příliš vysoká léčí se těhotenská cukrovka jen dítě a nemusíte mít strach z inzulínu.
Lékař vám prodá seznam všech povolených potravin a samozrejem i těch, které musíte z jídelníčku vyloučit. Pokud si myslíte, že navždy, mýlíte se. Těhotenská cukrovka se po porodu ztratí a vy můžete dále konzumovat oblíbené pochoutky.

Dieta je založena na pravidelném stravování co 2,5 až co 3 hodiny. Musíte jíst sacharidy, které najdete v celozrnném chlebu a pečivu, rýži, těstoviny, luštěniny. Omezte, nebo úplně vylučte příjem tuků. Zapomeňte na sladké a hlavně nepoužívejte umělé sladidlo. Během dne snězte maximálně 150 g ovoce. I ovoce vzhledem k obsahu cukrů, které skrývá je pro vás skrytá hrozba.

Jak na to?
Žádný bílý cukr, žádné sladkosti. Jídlo rozdělit do šesti porcí denně s přesně určeným počtem sacharidů, libové maso a vajíčka se mohou bez omezení, zelenina také (výjimkou je mrkev, hrášek, kukuřice – ty obsahují hodně cukrů). Pozor na pochutiny typu hořčice, kečup, tatarská omáčka, směsi koření – vše obsahuje cukry.

Vzor rozložení jídel při doporučeném 250g denním příjmu sacharidů:
Snídaně 40g 7 hod
Desátá 20g 10 hod.
Oběd 70g 13 hod
Svačina 30g 16 hod
Večeře 60g 19 hod
Druhá večeře 30g 22 hod