Těhotenská cukrovka – hodnoty

Těhotenská cukrovka – hodnoty

Těhotenství klade na metabolismus ženy zvýšené nároky. Každá nastávající maminka postupuje v období mezi 24. až 28. týdnem těhotenství vyšetření na těhotenskou cukrovku. Máte obavy, že ji budete mít, protože si každý den dopřejete nějakou tu sladkost? Nebojte se, ne každý metabolismus je stejný. A ne vždy je riziko vzniku těhotenské cukrovky stejné.

Komu hrozí

Postihuje přibližně 3-5% těhotných žen. Samozřejmě i ty, které před těhotenstvím žádnou cukrovku neměli. Rizikovou skupinou jsou matky, které čekají své miminko po 30. roku. Ty které trpí nadváhou, nebo ty které mají nato vrozenou dispozici. Ale na druhé straně není výjimka, že toto onemocnění se může objevit iv opačném případě.

Kdy ji zjistí?

Test na těhotenskou cukrovku se provádí přibližně v 24-28 týdnu. Gynekolog vám předepíše doporučenku pro vyšetření a vystaví recept na roztok s glukózou, který si před samotným vyšetřením vyzvednete v lékárně. Večer před vyšetřením, respektive od půlnoci už nejezte, nepijte. Na vyšetření se jde hned ráno a nalačno. Při vyšetření Vám odeberou krev z prstů, pak vypijete roztok. Po jedné hodině je Vám odebrána opětovně krev z prstů, a po další hodině proběhne poslední odběr krve. Až po třetím odběru krve se můžete najíst a napít.

Hodnoty glykémií
Normální hodnoty glykémii při testu těhotenské cukrovky:
• do 5,5 mmol / l nalačno,
• do 8,8 mmol / l za jednu hodinu po vypití roztoku,
• do 7,6 mmol / l za dvě hodiny po vypití roztoku.

Zvýšení kterékoliv z uvedených hodnot nad normu, signalizuje pro diagnózu těhotenské cukrovky. Tehdy dostanete od lékaře letáček s doporučenou stravou a řekne vám, co je nejvhodnější. Pokud budete dodržovat všechny pokyny lékaře s těhotenské cukrovky strach mít nemusíte. Správnou stravou se dá hravě zvládnout.