Těhotenská cukrovka jídelníček

Těhotenská cukrovka jídelníček

Pokud jste těhotná a zjistili vám vysokou hladinu cukru ve vaší krvi, je samozřejmostí, že je nutné upravit váš jídelníček. Těhotenská cukrovka je běžná civilizační choroba, která ohrožuje zdraví matky, ale v první řadě děťátka. A proto byste sestavě jídelníčku při těhotenské kalkulačce měli věnovat dostatečnou pozornost. Denně byste neměli určitě zkonzumovat více než 250g sacharidů. Stává se, že je těhotenská cukrovka těžší a tehdy tato hodnota nesmí překročit 175g. Pokud se budete přidržovat všech zásad zvládnete celé těhotenství hravě.

Jak jíst s těhotenskou cukrovkou?

V první řadě byste se měli zaměřit na pravidelnost. Rozdělte si menší množství na několik porcí, které zkonzumujte častěji av pravidelných rozestupech. Budete se muset připravit i na vážení potravin a sledování jejich energetických hodnot. Jen tak si položíte na talíř přesně to, co vám neuškodí. Sacharidy byste měli konzumovat především ve formě mléka, tmavého pečiva, těstovin, rýže, ovoce a zeleniny. Tuky jsou samozřejmě v tomto případě nepřítelem. Stejně jako i příjem cholesterolu a nadměrné solení. To váže v těle nejen vodu, ale i mnoho látek, které by vám uškodili.

Dávejte si pozor!

Hlavně při konzumaci ovoce byste si ho měli důkladně převážit. Právě v něm je množství sacharidů. Mléko je sice doporučeno, jinak je to při mléčných výrobcích. Ty volte s co nejnižším obsahem tuku v sušině. Jezte dostatek ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva (ale važte porce a nepřekračujte jejich denní počet). Při výběru masa volte raději drůbež bez kůže, nebo ryby. A hlavně nezapomínejte dodržovat pitný režim. Určitě ne méně než 2 litry vody denně.
Počet maminek, které těhotenskou cukrovkou trpí, je dnes mnohem vyšší než dříve – zejména proto, že cukrovka samotná je v populaci mnohem častěji. Za její hlavní příčinu se považuje nedostatek pohybu, obezita a stres. Pokud si myslíte, že patříte mezi rizikovou skupinu a chystáte se otěhotnět, dejte si nejdříve vyšetřit u lékaře krev. Pokud je cukrovka léčena ještě dříve jsou rizika, které způsobuje minimalizováno.