Těhotenská cukrovka – příznaky

Těhotenská cukrovka – příznaky

Jste těhotná? Určitě jste se již s tímto výrazem setkali. Těhotenská cukrovka není nic neobvyklého. Postihuje přibližně každou třetí těhotnou ženu. Pokud máte po třicítce, nadváhu av rodině jste už těhotenskou cukrovku řešili, měli byste si na hladinu cukru dávat maximální pozor. Také je tu i množství příznaků, které vám mohou naznačovat, že něco není v pořádku. Ženy, které trpí těhotenskou cukrovkou pociťují častěji žízeň. I po malé námaze, kterou kdysi vykonávali hravě se unaví a musí si odpočinout. Také příliš časté močení je varovným signálem. Kvasinkové infekce, nebo špatné hojení ran. Pokud tyto příznaky na sobě vidíte a jste již za 28. týdnem těhotenství, dejte si udělat test na cukrovku.

Co je těhotenská cukrovka

Jde v první řadě o poruchu látkové výměny, především metabolismu cukrů.
Špatné působení inzulínu v těle při těhotenské cukrovce způsobuje snížený vstup glukózy do buněk a její nedostatečné využití. Játra navíc zhoršuje celou situaci tím, že vyrábí další nadbytečnou glukózu, která nemůže být využita. Výsledkem je zvýšená hladina glukózy v krvi, zpočátku především po jídle s obsahem cukrů, při těžší poruše i zvýšená glykémie nalačno.

Test na těhotenskou cukrovku

Ten se dělá na lačno. Pokud ho chcete mít 100% určitě minimálně od půlnoci před ním nic nejezte ani nepijte. Krev se odebere s prstu a následně se vám dá vypít glukózu nápoj. Po hodině, kterou musíte strávit v klidu je vám znovu odebrána krev. Toto se opakuje dvakrát. Pokud bude cukr v krvi v normě, máte po starostech, ale pokud to bude naopak očekávat úpravu jídelníčku.