Těhotenská cukrovka – test

Těhotenská cukrovka – test

Každá jedna těhotná maminka musí absolvovat mezi 24. a 28. týdnem těhotenství test na cukrovku. V minulosti se test dělal jen rizikovým skupinám. Teď se dělá už každé těhotné ženě. Odhalení těhotenské cukrovky v raném stádiu zabrání více komplikacím, které mohou později nastat.

Test na cukrovku je důležitý

Pokud chcete problémům předejít je to opravdu tak. Nemějte strach není to nic komlikované. Třeba se obrnit trpělivostí a hravě ho zvládnete. Zjednodušeně řečeno žena stráví tři hodiny v čekárně. Během té doby jí bude každou hodinu odebírána krev a moč. Test nebolí, ale je trochu nepříjemný.
průběh testu
Žena přijde ráno nalačno ke gynekologovi. Pak ji čekají tři odběry vzorku krve ze žíly. Nejdříve se odebere krev nalačno. Potom těhotná vypije roztok s glukózou (75 g). připravte se na jeho neobvyklou chuť. Na tu se právě skoro všechny maminky stěžují. Další odběr krve následuje hodinu po vypití roztoku a třetí za další hodinu. Teprve poté je možné se normálně najíst a napít. Po celou dobu testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět. Žádná námaha by nepřidala na přesnosti.

Výsledek je pozitivní

Pokud vám vyšel pozitivní test na těhotenskou cukrovku, nepropadejte panice. Vhodnou úpravou vašeho jídelníčku ji budete mít pod kontrolou a nehrozí žádné další komplikace. Na začátku budete mít možná problém s vážením jídel a se sledováním jejich obsahů. Časem si na něj zvyknete a své těhotenství si budete užívat jako každá jedna nastávající maminka.