Užívání léků

Užívání léků

„Jak se dozvím, které léky, pokud vů­bec nějaké existují, jsou v těhotenství zcela bezpečné a které nejsou?”

Žádný lék, ať už předepsaný nebo volně prodejný, klasický nebo rostlinný, nemusí být bezpečný pro každého. A v těhotenství vždy přemýšlejte o léku, který je zdravý a prospívá zároveň dvěma jedincům, z nichž jeden je velmi malý a zranitelný. Ačkoli je pouze malé množství léků prokazatelně škodlivých pro vyvíjející se plod, mnoho léků lze v těhotenství bezpečně užívat a jsou situace, při kterých je léčení pomocí medikamentů vzhledem k životu a zdraví naprosto zásadní. Budete-li během těhotenství užívat nějaký lék na určité onemocnění a v určitou dobu, musíte vy i váš lékař zvážit celkové riziko a užitek z jeho použití. Ve všech případech by mělo platit zásadní pravidlo: užívat léky jen na radu lékaře, který ví, že jste těhotná, a pouze tehdy, když je to naprosto nezbytné.

Jaký lék budete v určité situaci užívat, bude záležet na nejnovější dostupné informaci o bezpečnosti léků v těhotenství. Užitečnou pomoc vám mohou poskytnout různé seznamy bezpečných, eventuálně nebezpečných léků. Bohužel mohou být takové seznamy poněkud nespolehlivé, protože rychle zastarávají a názory na ně se podle výzkumů mění. Použití  informací uvedených na balení nebo na etiketě je rovněž omezené. Většinou totiž varují před používáním výrobku v těhotenství bez doporučení lékaře, přestože je výrobek poidádán za zcela bezpečný. Nejlepším zdrojem informací jsou pro vás:

dobře informovaný praktický lékař (i když ne všichni dobře znají bezpečnost jednotlivých léků v těhotenství), porodník nebo gynekolog, kteří vám mohou rovněž fundovaně poradit. Pokud během těhotenství potřebujete nějaké léky a chcete zvýšit jejich příznivé léčivé účinky a naopak snížit rizika, postupujte podle těchto rad:

Prohovořte se svým lékařem možnost užívání léků v nejmenším možném účinném množství a po nejkratší možnou dobu.

Léky užívejte v době, kdy je nejvíc potřebujete – například léky proti nachlazení berte večer, protože vám pomohou lépe spát.

Při užívání léků postupujte přesně podle doporučení. Některé léky je nutné užívat na lačný žaludek, jiné s potravou nebo mlékem. Pokud vám lékař nedá žádná doporučení, zeptejte se na podrobnosti v lékarně. Kromě toho je u každého léku příbalový letáček, kde se dočtete, jak lék užívat, jaké může mít vedlejší účinky, kdy se brát nesmí apod.

Vyzkoušejte také léčebné postupy bez užívání léků, jako doplňkovou, alternativní terapii – eliminujte například z domácího prostředí tolik obtížných alergenů, kolik je možné, aby vám mohla být snížena předepsaná dávka antihistaminik, která právě užíváte.

Dbejte na to, abyste léky užívaly podle fyziologických zásad, tj. tak, aby se správně rozpouštěly, neuvízly v jícnu nebo v dolní části hltanu (snadno se zde přilepí např. živočišné uhlí), zkrátka aby se dostaly tam, kam mají. Tablety a tobolky vždy zapíjejte vodou a polykejte je vestoje nebo vsedě, nikdy ne vleže.

Abyste se ujistila, že dostáváte správný lék, pokuste se vyzvedávat léky vždy ve stejné lékárně. Lékárník bude mít vás i vaše předpisy v počítači a může vás varovat před možnou změnou účinků vzájemným působením určitých léků. Také dbejte na to, abyste dostala pouze ten předepsaný nebo volně prodejný lék, popřípadě rostlinný přípravek, který požadujete. Zkontrolujte si název a dávkování na balení – jen tak budete mít jistotu, že nedošlo k záměně. Máte- li přesto ještě pochybnosti, zeptejte se lékárníka, na co lék je. Pokud víte, že máte dostat lék proti alergii, a lék, který jste dostala, je na hypertenzi, dostala jste nesprávný lék.

Zeptejte se (nebo si to přečtěte v letáčku) na možné vedlejší účinky léku. Budou-li se vám zdát závažné, poraďte se o nich s lékařem. Například antihis-taminika mohou někdy způsobit problémy s nočním močením, může se při něm objevit bolest, pálení a močení může být obtížnější. Jakmile jste se ujistila, že je předepsaný lék pokládán za bezpečný v těhotenství, neváhejte a užívejte jej, přestože se stále bojíte, že nějak ohrozí vaše dítě. Nebojte se, neohrozí – ale odkládání léčby by mohlo být nebezpečné.

You must be logged in to post a comment Login